Excel Funkce FORMULATEXT

Publikoval(a) Lubomír Rýgl dne

Funkce FORMULATEXT (Anglicky FORMULATEXT) v Excelu vrací textovou reprezentaci vzorce v dané buňce. Tuto funkci můžete použít, když chcete zobrazit textový řetězec reprezentující vzorec v buňce.

Syntaxe funkce FORMULATEXT

=FORMULATEXT(reference)
VB

Parametr „reference“ určuje buňku, pro kterou chcete získat textovou reprezentaci vzorce.

Příklad použití funkce FORMULATEXT

Pokud napíšete vzorec „=SUM(A1:A5)“ do buňky A6 a použijete funkci FORMULATEXT na buňku A6, výsledkem bude textový řetězec „=SUM(A1:A5)„.

Pokročilé použití funkce FORMULATEXT

Jednou z možností pokročilého použití funkce FORMULATEXT může být například použití ve spojení s funkcí VYHODNOTIT. Funkce VYHODNOTIT umožňuje vyhodnotit textový řetězec jako vzorec. Můžete tak například použít funkci FORMULATEXT k získání textové reprezentace vzorce, upravit tento textový řetězec a pak ho vyhodnotit pomocí funkce VYHODNOTIT.

Například, můžete zkopírovat vzorec z jedné buňky do druhé pomocí funkce FORMULATEXT a následně přidat do vzorce další operace nebo úpravy. Tento nový vzorec pak můžete vyhodnotit pomocí funkce VYHODNOTIT.

Další příklad může být použití funkce FORMULATEXT v kombinaci s funkcí DOSADIT. Funkce SUBSTITUTE nahrazuje v textovém řetězci určité výskyty zadaného řetězce jiným řetězcem. Pokud tedy chcete nahradit nějakou část textové reprezentace vzorce, můžete nejprve použít funkci FORMULATEXT a následně funkci DOSADIT. Tento upravený textový řetězec pak můžete použít například k vyhodnocení vzorce pomocí funkce VYHODNOTIT.


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: