Excel funkce AVERAGEA

Publikoval(a) Štěpán Ficík dne

Funkce AVERAGEA v Excelu slouží k vypočítání průměru hodnot, které jsou obsaženy v rozsahu buněk, přičemž bere v úvahu nejen číselné hodnoty, ale i textové hodnoty a prázdné buňky.

Syntaxe funkce je následující:

=AVERAGEA(hodnota1; [hodnota2], …)

Kde „hodnota1“, „hodnota2“, atd. jsou jednotlivé hodnoty nebo rozsahy buněk, jejichž průměr chcete vypočítat.

Například, pokud máte rozsah buněk A1:A4, který obsahuje čísla 5, 10 a textovou hodnotu „Test“, a chcete vypočítat průměr těchto hodnot, můžete použít funkci následovně:

=AVERAGEA(A1:A4)

Výsledkem bude číslo 5, protože funkce AVERAGEA bere v úvahu i textovou hodnotu a prázdné buňky.

Na rozdíl od funkce PRŮMĚR, která vypočítá průměr pouze číselných hodnot a ignoruje textové hodnoty a prázdné buňky, funkce AVERAGEA bere v úvahu všechny hodnoty a prázdné buňky.

Příklady využití funkce AVERAGEA:

  • Pokud máte seznam hodnot, který obsahuje jak číselné hodnoty, tak i textové hodnoty a chcete vypočítat průměr všech hodnot v seznamu, můžete použít funkci AVERAGEA.
  • Pokud chcete vypočítat průměr hodnot v rozsahu buněk, který může obsahovat textové hodnoty a prázdné buňky, můžete použít funkci AVERAGEA.
  • Pokud máte rozsah buněk, který obsahuje číselné hodnoty a textové hodnoty, a chcete vypočítat průměr pouze číselných hodnot, můžete použít funkci PRŮMĚR.
  • Pokud chcete vypočítat průměr pouze číselných hodnot v seznamu, který může obsahovat textové hodnoty a prázdné buňky, musíte nejprve tyto hodnoty oddělit a poté použít funkci PRŮMĚR na oddělený seznam.

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *