Excel Funkce ŘÁDKY (ROWS)

Publikoval(a) Lubomír Rýgl dne

Funkce ŘÁDKY (ROWS) v Excelu vrací počet řádků v zadaném rozsahu nebo pole. Tato funkce je užitečná, pokud potřebujete zjistit, kolik řádků obsahuje určitý výběr buněk.

Syntaxe funkce ŘÁDKY

=ŘÁDKY(rozsah)
VB
  • rozsah – může být buď označení konkrétního rozsahu, například A1:B10, nebo jméno pojmenovaného rozsahu, jako je „MujRozsah“.

Příklad použití funkce ŘÁDKY

Pro pochopení funkce ŘÁDKY můžeme použít následující příklad: Pokud máme rozsah A1:B10 a potřebujeme zjistit, kolik řádků tento rozsah obsahuje, můžeme použít následující vzorec:

=ŘÁDKY(A1:B10)
VB

Tento vzorec vrátí hodnotu 10, protože rozsah A1:B10 obsahuje 10 řádků.

Pokročilé použití funkce ŘÁDKY

Pokročilejší použití funkce ŘÁDKY může zahrnovat kombinaci s jinými funkcemi, jako jsou SORT nebo FILTER. Například, pokud chceme seřadit data v rozsahu A1:B10 a zobrazit pouze prvních 5 řádků, můžeme použít následující vzorec:

=SORT(A1:B10; 2; FALSE)[1:5]
VB

Tento vzorec používá funkci SEŘADIT k seřazení dat v rozsahu A1:B10 podle druhého sloupce sestupně (NEPRAVDA). Poté se používá syntaxe [1:5] k omezení výstupu na prvních 5 řádků. Kdybychom chtěli zjistit, kolik řádků zůstalo po použití filtru, můžeme použít funkci ŘÁDKY následujícím způsobem:

=ŘÁDKY(FILTR(A1:B10;B1:B10>10))
VB

Tento vzorec používá funkci FILTER k filtrování řádků v rozsahu A1:B10, které mají hodnoty v sloupci B větší než 10. Poté používá funkci ŘÁDKY k výpočtu počtu řádků v novém filtru.


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *