Vybíráme nástroj zdarma pro modelování BPMN 

Publikoval(a) admin dne

Nástroje pro modelování BPMN jsou součástí většiny středních a větších podniků základním nástrojem pro mapování podnikových procesů. Ať už patříte k úplným nováčkům v této oblasti, nebo jste již nějakým tím modelem prošli, je možné že dřív nebo později budete postaveni před situaci, kdy potřebujete BPMN nástroj, který nestojí stotisíce. Ideální cena? Zdarma! 

Ne, pravděpodobně v něm nevytvoříte model vhodný pro mezinárodní podniky a ani nebudete oslněni přemírou možností, které vám takový nástroj nabízí. Na druhou stranu pro pár rychlých diagramů pro kolegy, nebo váš malý podnik to bude nepochybně zcela dostatečné. 

Bizagi 

Velice přehledná a jednoduchá stand alone aplikace pro vytváření BPMN procesních map. která nabízí vše co budete pro jednoduché modelování potřebovat. Pokud patříte k té části populace, která pracuje s nástroji z balíčku Office, určitě vám bude vyhovovat klasické Microsoft ribon menu, které znáte z Wordu, Excelu a dalších aplikací. Nástroj se i v jeho podobě zdarma tváří velice profesionálně. 

Publikování do wiki, SharePoint nebo vlastního bizagi cloud prostředí je bohužel už za hranicí plánu zdarma. Pokud budete chtít používat pokročilé funkce, připravte si alespoň 2000Kč na zaplacení verze „Professional“. 

https://www.bizagi.com/en/products/bpm-suite/modeler

Klady 

Přehledné a líbivé UI

Jednoduchost 

Možnost komentářů 

Export do BPMN, PDF, JPG 

Notifikace u komentářů 

Publikování do online služeb 

Zápory 

Nelze exportovat diagramy 

Nepodporuje propojení více modelů 

Nelze vytvářet odkazy na ostatní modely 

Nepodporuje vrstvy pro sub-procesy 

Nelze vytvářet sekce pro další použití 

Bpmn.IO 

Bpmn.io je dalším nástrojem, který cílí čistě na online kreslení procesních map. Záměrně zde uvádím kreslení, jelikož tento nástroj neslouží k vytváření komplexních modelů procesů ve vaší organizaci. To ale neznamená, že se jedná o špatný nástroj. Stejně jako níže uvedený nástroj Cawemo, se jedná o jednoduché kreslení procesních map, které pochopí i někdo kdo nikdy žádný složitější nástroj nepoužíval. 

Pro nové uživatele bude výhodou, že se nemusí nastavovat žádné vlastnosti ani parametry jednotlivých prvků, ale prostě můžete začít kreslit diagram dle vaší libosti. Stejně tak začátečníci ocení, že bpmn.io vás nenechá nakreslit úplnou blbost, ale včas vás upozorní, že message kterou se snažíte poslat v rámci jednoho poolu, nebude to pravé ořechové. Zajímavostí je, že ve stejném prostředí můžete modelovat i DMN a CMN diagramy ale není možné přímo propojit BPMN business rule a například DMN diagram. 

https://bpmn.io/

Klady 

Přehledné a líbivé UI 

Online 

Jednoduchost 

DMN 

CMN 

Kontrola validity 

Zápory 

Nepodporuje propojení více modelů 

Nelze vytvářet odkazy na ostatní modely 

Nepodporuje vrstvy pro sub-procesy 

Nelze vytvářet sekce pro další použití 

Neumí kompenzace u aktivit 

Cawemo a Camunda Modeler 

Další online nástroj se stejně jako bpmn.io nachází pouze ve vašem prohlížeči. Na rozdíl od bpmn.io nabízí ale nějaké ty možnosti navíc. Diagramy si můžete třídit do projektů, a celkově můžete vše lépe organizovat. Stále to nebude na vytváření složitějších modelů, ale přece jenom zde máte větší možnosti, jak si procesy rozškatulkovat. Ovládání a kreslení samotných diagramů je zcela shodné s předchozím nástrojem. Hlavní výhodou je možnost spravovat verze jednotlivých diagramů, a také možnost spolupracovat na nich s ostatními kolegy pomocí komentářů. 

Poskytovatelem celé služby je Camunda Services GmbH a dostupné aplikace jsou v online prostředí (Cawemo) a standalone Modeler, který je ale vypadá úplně stejně jako samotné online prostředí, proto si zde ukážeme pouze Cawemo, které mi přijde pro příležitostné modelování BPMN diagramů praktičtější. Velkou výhodou je možnost spravovat verze jednotlivých diagramů, a také možnost spolupracovat na nich s ostatními kolegy pomocí komentářů. 

https://cawemo.com

 

Klady 

Přehledné a líbivé UI 

Online 

Jednoduchost 

DMN 

CMN 

Kontrola validity 

Tutoriály a videa pro nováčky 

Zápory 

Nepodporuje propojení více modelů 

Nelze vytvářet odkazy na ostatní modely 

Nepodporuje vrstvy pro sub-procesy 

Nelze vytvářet sekce pro další použití 

Neumí kompenzace u aktivit 

Aris Express 

Aris express je jedním z nejznámějších nástrojů na modelování vůbec. Jeho odnož Aris Axpress je dostupný zdarma jako nástroj pro komunitu. K dispozici tak dostanete celkem rozsáhlou aplikaci pro modelování BPMN, nebo dalších typů diagramů pro zpracování IT infrastruktury, nebo organizační diagramy. Jako jediný z nástrojů nabízí opravdu robustní nástroje pro modelovaní podnikových procesů i přesto, že se jedná o verzi zdarma. Pouze vzdáleně se k Arisu přibližuje bizagi modeller. 

https://www.ariscommunity.com/aris-express

Klady 

Podporuje více typů diagramů 

Spousta parametrů pro prvky 

Fragmenty (instance prvků) 

Podporuje collapsed sub procesy 

Jednoduchá správa pool a lanes 

Možnost měnit vzhled prvků 

Tutoriály a videa pro nováčky 

Zápory 

Nepodporuje propojení více modelů 

Nelze vytvářet odkazy na ostatní modely 

Zastaralé UI 

 Visual Paradigm

https://online.visual-paradigm.com/app/diagrams/#diagram:proj=0&type=BusinessProcessDiagram&width=11&height=8.5&unit=inch

Jaký zvolit nástroj pro BPMN? 

Budu upřímný. Není to zrovna jednoduché. Pro správný výběr nástroje pro modelování BPMN diagramů zdarma jste omezeni u každého nástroje něčím jiným. Online prostředí je super vzhledem k tomu, že diagramy můžete upravovat kdykoliv a kdekoliv (pokud jste připojeni k internetu) a máte možnost je rychle sdílet s kolegy a provádět změny. Pokud máte ve vašem povolání zablokovaná práva pro instalaci aplikací, a IT oddělení vám aplikace třetích stran nenainstaluje, nic jiného vám pravděpodobně nezbude. Na druhou stranu někteří z vás mohou preferovat (a mají možnost) software nainstalovaný přímo na vašem PC. Nativní aplikace většinou poskytují více funkcí pro modelování, jako jsou poznámky, role a knihovny prvků. 

I přes to, že ani jeden z nástrojů bych neoznačil jako nepoužitelný, jejich užití je relativně omezené. Pokud potřebujete nakreslit pár diagramů pro vaše procesy, nebo si rychle načrtnout model na poradě, můžete použít jakýkoliv z nich. Pokud však chcete vytvářet komplexní modely pro větší firmu, spravovat jejich verze a mít knihovnu prvků pro vytváření instancí, budete muset zakoupit licenci na některý z pokročilejších nástrojů pro modelování BPMN. 

Pokud nutně potřebujete stand alone nástroj pro modelování, doporučil bych s největší pravděpodobností nástroj Bizagi Modeler. Jeho podobnost s ostatními office aplikacemi bude výhodou pro začátečníky a jeho relativní jednoduchost vám umožní rychle začít s kreslením procesních map bez větších potíží. 

 

Kategorie: BPMNProcesy

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *