NYNÍ

Publikoval(a) Štěpán Ficík dne

Funkce NYNÍ v Excelu slouží k získání aktuálního data a času v okamžiku, kdy je funkce vyhodnocena. Syntaxe funkce NYNÍ je následující:

=NYNÍ()
VB

Tato funkce nemá žádné argumenty, pouze se volá bez závorek. Výsledkem funkce NYNÍ je aktuální datum a čas. Příklad použití funkce NYNÍ může být například následující: předpokládejme, že chceme do buňky vložit aktuální datum a čas. Můžeme použít funkci NYNÍ a napsat následující vzorec do buňky:

=NYNÍ()
VB

Po vyhodnocení tohoto vzorce se do buňky vloží aktuální datum a čas. Další příklad využití funkce NYNÍ může být pro vytvoření časového razítka. Předpokládejme, že chceme sledovat, kdy byla provedena určitá akce v tabulce. Vytvoříme sloupec s názvem „Časový razítko“ a do první buňky napíšeme vzorec s funkcí NYNÍ:

=NYNÍ()
VB

Po vyhodnocení tohoto vzorce se do buňky vloží aktuální datum a čas. Pokud budeme následně provádět nějaké akce v tabulce, můžeme do sloupce „Časový razítko“ vložit čas, kdy byla akce provedena, a tak sledovat, kdy se věci děly v čase. Celkově lze říci, že funkce NYNÍ je užitečná pro mnoho úloh, kde je potřeba pracovat s aktuálním datem a časem. Syntaxe funkce je velmi jednoduchá a lze ji použít na jednoduché i složitější výpočty.


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *