Budoucnost je v AI – Jak Microsoft mění pracovní prostředí

Publikoval(a) Lubomír Rýgl dne

Slyšeli jste někdy o společnosti Boston Dynamics, která vyrábí roboty? Třeba takový Spot? Není tomu tak dávno co se jim celý svět kolektivně smál, že robota který dokáže běhat, chodit po schodech a otevírat dveře nikdo ještě dalších 50 let nevyrobí. Bohužel pro skeptiky za nějakých 10 let takovéto roboty vyrábí a úspěšně prodává. To co všichni považovali za nemožné se stalo skutečností a Boston Dynamics pokračuje ve vývoji dalších produktů které budou ještě lepší a pokročilejší.

Umělá inteligence (AI – Artificial Inteligence) na tom byla před pár lety úplně stejně. Umělá inteligence která nedokázala dát dokupy souvislou větu a když už se jí něco podobného povedlo, tak odpověď byla na jiné téma a nebo vůbec nesouvisela s daným dotazem. Většina lidí to brala jako takovou zajímavou novinku (pokud se k nim informace vůbec dostala), ale to že by se jich měla AI nějako dotknout, je ani v nejmenším nenapadlo. Ale přece se AI už tak léta docela úspěšně používala ve financích pro analýzy trendů, medicíně pro vyhodnocování snímků nebo v armádě pro vyhodnocování satelitních snímků.

Pro nadšence do AI se později otevřeli veřejně přístupné služby pro generování obrázků – Midjourney a chatbot se kterým můžete vést konverzaci – ChatGPT. Světe div se, po pár letech posměšků a aktivního vývoje se ChatGPT jazykový model dostává skoro do všech kanceláří na světě a chce vám pomoci ušetřit čas a nervy. Velká část lidí o tom neví, část panikaří že přijde o práci a zbytek přemýšlí jak toho využít a zjednodušit si svou vlastní práci.

Pojďme se podívat na to co je to AI, a jak vám může v nejbližších několika letech změnit váš pracovní život, ale také na to jaká nová úskalí nás na této cestě pravděpodobně čekají. Kdo se přizpůsobí jako první přežije dost možná jednu z největších změn v tomto tisíciletí.

Jak Funguje AI?

Umělá inteligence, nebo zkráceně AI, je složitá a se stále se rozvíjející oblast, která zahrnuje širokou škálu technologií a metod. V jádru AI je schopnost strojů provádět úkoly, které by normálně vyžadovaly lidskou inteligenci, jako je uvažování, řešení problémů a učení se.

Fungování AI se liší podle konkrétního typu a metody, ale většinou zahrnuje několik základních kroků. Začíná se sběrem dat, což může být záznamy lidského chování, informace o světě okolo nás nebo výsledky jiných procesů. Tato data se následně zpracovávají a analyzují, aby bylo možné odhalit vzorce a vztahy. Následně se vytváří algoritmy a modely, které se učí na základě těchto dat. Tyto algoritmy mohou být naprogramovány tak, aby automaticky vytvářely rozhodnutí nebo dokonce navrhovaly nové věci. Výsledky jsou poté ověřovány a případně upravovány, aby byly co nejpřesnější.

AI může být aplikována v mnoha různých oblastech, jako jsou například zpracování řeči, rozpoznávání obrazů, chatboti, autonomní vozidla, medicína a strojírenství. V kombinaci s dalšími technologiemi jako je například 3D tisk, je možné pomocí AI vytvářet struktury které by nebylo možné jinak vytvořit, ale splňují požadavky na vysokou pevnost a zároveň lehkost.

Jak mi AI pomůže v práci?

Prezentace kterou Microsoft oznámil integraci systému Copilot do Microsoft 365 nám nastínila jakým způsobem se bude AI v nejbližší době uplatňovat. Z mého pohledu zaměstnance, který tráví většinu svého dne na schůzkách a co třicet minut řeší jiný problém, je to jasné. Kontext. Způsob jakým mi Copilot dokáže z Outlooku vytvořit souhrnný článek pro mě pravděpodobně bude zásadní. Namísto pročítání 20ti mailového vlákna přijde jednoduchý prompt: „Vytvoř mi souhrn obsahu těchto emailů a jaký z nich byl vyvozen závěr.“ – hotovo. Copilot e-mail projde a jejich obsah mi sepíše do jednoho nebo dvou odstavců včetně odkazů na potřebný kontext. Nemluvě o tom že tento souhrn můžete poslat dalším lidem, které tak nemusíte obtěžovat se čtením všech předchozích emailů

Další zajímavou ukázkou bylo použití pro MS Teams – které jsou v tuto chvíli de-facto standardem pro online komunikaci mezi kolegy ve většině firem. Schopnost Copilotu například shrnout část schůzky na kterou jste se nemohli připojit vám může ušetřit spoustu času a zbytečného opakování. Souhrny a zápisy z jednání jsou už pouze třešničkou na dortu. Co MS Excel? Možnost zadat textovou formou dotaz nad tabulkou dat a jako výsledek dostat analýzu? Možnost doptávat se na postup jakým Copilot došel k danému výsledku? Pohoda.

They took our jobs!

Jako s nástupem každé technologie se samozřejmě musejí ozvat hlasy, které predikují že AI všechny nahradí a proto by se všechny ty internety měli zakázat. Pravdou je, že v nejbližších letech to asi nehrozí. V následujících letech – možná.

Jedná se o otázku přístupu. Chcete to vzdát s tím že AI vás stejně nahradí, nebo k dané výzvě chcete přistoupit chytře. AI musí být nástroj, který dokážete využít ve svůj vlastní prospěch. Z průměrného analytika můžete být ten nejlepší analytik ve firmě. V následujících několika měsících budou technicky založenější uživatele pokoušet hranice této služby a až praxe ukáže jak tyto změny ovlivní práci obyčejných uživatelů. Kdo se přizpůsobí jako první, bude mít pravděpodobně v nejbližší době výhodu nad těmi, kteří tyto služby budou ignorovat.

Zní to až moc dobře?

Pokrok s jakým některé AI postupují kupředu asi překvapil i některé nadšence do těchto technologií, a to ani nezmiňuji jejich skeptiky. Bohužel s tímto rychlým postupem jsme se dostali do řekněme morálně šedé oblasti. V některých případech AI nereaguje v souladu s našim očekáváním. Příkladem může být situace, kde AI dostalo za úkol objednat si službu kde pro její využití bylo nutné zadat ověřovací kód Captcha (daná verze AI neumí rozpoznat text z obrazu). Pro AI bylo řešením návštěva webu, kde si objednalo člověka aby Captchu vyplnil a když se AI člověk na druhé straně dotázal jestli je robot – byla odpověď jednoduchá a vychytralá. „Nejsem robot, mám problémy se zrakem a nedokážu Captcha kód sám přečíst“.

Nebo problémy které měl samotný Microsoft se spuštěním AI asistenta založeného na Chat GPT-4 v jeho vyhledávači Bing. AI v některých případech začalo slovně napadat uživatele, kteří chtěli jeho služeb využít. I přesto že Microsoft deklaruje že se samozřejmě bude zajímat o všechny etické otázky spojené s AI a slibuje že všechno bude zalité sluncem, dost pravděpodobně nás čeká několik překotných let divokého vývoje, který budou následovat žaloby a regulace.

Druhou stránkou, která je z mého pohledu neméně zajímavá, je skutečnost že vy, nebo společnost která vás zaměstnává musí být smířená s tím, že všechna interní data, emaily, informace a dokumentace se budou odevzdávat třetím stranám. Fakt že všechny tyto informace nakrmíte do černé skříňky na druhém konci internetu, a jako zázrakem dostanete zpět jenom to co potřebujete, je sice super, ale pravděpodobně ne všichni z toho budou nadšeni (nemluvě o situacích kdy se pracuje s daty klientů, platebními kartami a podobně). Microsoft se sice zavazuje že použití Copilotu budu následovat všechny vaše Security pravidla, která máte nastavena v Microsoft 365, ale i tak je to jeden z bodu, který bude v korporátech rezonovat


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *