Microsoft Copilot – Inteligentní asistent pro Excel, Word, PowerPoint a Outlook

Publikoval(a) Štěpán Ficík dne

Microsoft 365 Copilot je revoluční umělá inteligence vyvinutá společností Microsoft, která slouží jako nástroj pro usnadnění a zrychlení práce s různými aplikacemi, které spadají do balíku Microsoft 365. Tento pokročilý asistent pomáhá uživatelům generovat kód, text a jeho návrhy v reálném čase. V následujících odstavcích se podíváme, jak může Microsoft Copilot vylepšit produktivitu ve Wordu, PowerPointu a Outlooku a také jak může v několika následujících letech změnit způsob jakým většina lidí pracuje.

Jak funguje Microsoft Copilot?

Copilot je integrovaný do aplikaci Microsoft 365, ale nejedná se o jednoduché přeposílání vašich požadavků do LLM (Large Language Model (ChatGPT)) ale Copilot vytváří požadavky, které jsou založené na kontextu vašich dat. Ať už se jedná o e-maily, poznámky z meetingů nebo data která jsou uložená v excelu, tak Microsoft Copilot „koriguje“ výsledky jazykového modelu tak, aby odpovídaly zdrojovému kontextu.

Microsoft Copilot v Excelu

Microsoft Copilot je inteligentní asistent založený na technologii umělé inteligence, který byl vyvinut společností Microsoft ve spolupráci se společností OpenAI, která vytváří nástroj ChatGPT-4. Copilot pomáhá uživatelům vytvářet kód rychleji a efektivněji díky jeho schopnosti generovat přesné a užitečné návrhy kódu.

V kontextu Excelu může Microsoft Copilot pomoci výrazně zlepšit produktivitu uživatelů. Některé z jeho možných využití zahrnují:

 1. Návrh VBA makr nebo skriptů: Copilot může generovat návrhy VBA kódu pro automatizaci úloh, což ušetří čas a sníží chyby v kódu.
 2. Optimalizace vzorců a funkcí: Copilot může analyzovat a navrhovat optimalizace pro stávající vzorce a funkce, což zlepší výkon a spolehlivost sešitu.
 3. Návrh nových funkcí a analýz: Copilot může navrhovat nové funkce a analytické nástroje, které mohou uživatelům pomoci objevit nové vzory a informace v datech.

Microsoft Copilot ve Wordu

Pro psaní dlouhých dokumentů může Microsoft Copilot také pomoct s vytvořením prvotního draftu nového dokumentu a stejně tak se postará o správné formátování a styl daného článku. Pokud si občas nevíte rady s tím, jak začít psát dokument, který máte odevzdat za pár dní, Microsoft Copilot vám pomůže s tvorbou obsahu, který budete následně moct upravit podle svých potřeb.

 1. Generování textu: Copilot může rychle generovat text na základě zadaných klíčových slov nebo frází, což usnadňuje tvorbu obsahu. Uživatelé mohou vyžádat návrhy na úvod, závěr nebo přechod mezi odstavci, což ušetří čas a úsilí.
 2. Korekce gramatiky a stylistiky: Copilot může analyzovat text a navrhovat opravy gramatických chyb, stylistických nedostatků nebo slovních chyb, což zlepší kvalitu a srozumitelnost dokumentu.
 3. Návrh formátování: Copilot může navrhovat optimální formátování pro různé typy dokumentů, jako jsou zprávy, články nebo prezentace. Uživatelé mohou tímto způsobem dosáhnout konzistentního a profesionálního vzhledu svých dokumentů.

Microsoft Copilot v PowerPointu

 1. Návrh prezentací: Copilot může navrhovat strukturu a obsah prezentace na základě zadaných klíčových slov nebo témat. Tímto způsobem mohou uživatelé rychle vytvořit koherentní a účinnou prezentaci.
 2. Vytváření vizuálních prvků: Copilot může navrhovat vhodné vizuální prvky, jako jsou grafy, tabulky nebo obrázky, které uživatelům pomohou vizualizovat data a myšlenky.
 3. Automatické generování popisků a poznámek: Copilot může generovat popisky a poznámky pro jednotlivé snímky, což usnadní přípravu prezentace a zlepší její srozumitelnost.

Microsoft Copilot v Outlooku

 1. Generování odpovědí na e-maily: Copilot může analyzovat příchozí e-maily a navrhovat stručné a výstižné odpovědi, což ušetří čas a zefektivní komunikaci.
 2. Návrh plánování schůzek a úkolů: Copilot může navrhovat optimální časy a termíny pro schůzky a úkoly na základě dostupnosti účastníků a jejich preferencí. Tímto způsobem mohou uživatelé snadno koordinovat schůzky a zvýšit svou produktivitu.
 3. Třídění a organizace e-mailů: Copilot může automaticky třídit e-maily do kategorií, jako jsou důležité, spam nebo sociální, což usnadní správu e-mailové komunikace a zlepší efektivitu práce s e-maily.
 4. Automatické připomenutí: Copilot může analyzovat e-maily a automaticky nastavit připomenutí pro důležité úkoly, termíny nebo události. To pomáhá uživatelům lépe zvládat svůj čas a plánovat své aktivity.

Dostupnost Microsoft Copilot

K únoru 2023 je Microsoft Copilot stále ve stádiu technického náhledu a není široce dostupný pro veřejnost. Copilot byl původně oznámen v červnu 2021 jako součást spolupráce mezi Microsoftem a OpenAI. Od té doby byl přístupný pro vývojáře a uživatele na pozvání a byl testován ve Visual Studio Code.

Pokud chcete získat přístup k Microsoft Copilotu, můžete sledovat oficiální webové stránky společnosti OpenAI nebo Microsoft, abyste zjistili nejnovější informace o dostupnosti a procesu registrace. Doporučujeme také sledovat novinky a oznámení týkající se Microsoft Copilotu na sociálních médiích a v komunitách vývojářů.

Přestože nelze přesně předpovědět, kdy bude Microsoft Copilot široce dostupný pro veřejnost, je pravděpodobné, že se tak stane poté, co bude produkt důkladně otestován a zdokonalen, aby vyhovoval potřebám co největšího počtu uživatelů. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi slibnou a inovativní technologii, můžeme očekávat, že její uvedení na trh bude předmětem značného zájmu ze strany uživatelů a odborníků v oboru.

Kategorie: Microsoft

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *