Excel funkce GAMMALN

Publikoval(a) Štěpán Ficík dne

Syntaxe je následující:

GAMMALN(x)
Power Query

Funkce GAMMALN v Excelu vrací přirozený logaritmus (základ e) gama funkce zadané hodnoty x. V matematickém smyslu je gama funkce zobecněním faktoriálu a je široce používána v matematice a statistice. Přirozený logaritmus gama funkce je často využíván v různých matematických a statistických aplikacích kvůli svému numerickému chování a stability.

Jak to funguje?

Pokud máte číslo x a chcete získat přirozený logaritmus jeho gama funkce, jednoduše vložíte toto číslo do funkce GAMMALN a Excel vám vrátí výsledek.

Představte si, že jste vědec, který se zabývá výzkumem v oblasti biochemie. Máte enzym, jehož aktivitu lze modelovat pomocí gama distribuce. Chcete porovnat aktivitu dvou různých enzymů a potřebujete vypočítat logaritmus gama funkce jejich aktivit, protože tato hodnota je stabilnější pro vaše výpočty než samotná gama funkce.

Máte dvě hodnoty aktivity: 5 a 7.

Do Excelu vložíte:

GAMMALN(5)
Power Query

a dostanete výsledek 3,178.

Poté vložíte:

=GAMMALN(7)
Power Query

a dostanete výsledek 6,579.

Díky těmto hodnotám můžete nyní snadněji a efektivněji porovnat aktivitu vašich enzymů.

Funkce GAMMALN v Excelu je nástrojem, který vrací přirozený logaritmus gama funkce zadaného čísla. Je užitečný v mnoha vědeckých a statistických aplikacích a poskytuje stabilnější hodnotu pro výpočty než samotná gama funkce. Ať už jste začátečník nebo zkušený uživatel Excelu, doufám, že tento příklad vám ukázal, jak můžete tuto funkci využít ve vašem každodenním životě nebo v profesních aplikacích.


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *